Przez jakiś czas nie dawaliśmy Wam znać, co u nas i jak przebiegają prace nad GoodWrite.it. Wszystko dlatego, że za nami burzliwy czas dopełnienia formalności w związku z oficjalnym startem projektu, w ramach którego kompleksowo opracowana zostanie technologia kontekstowego rozumienia języka pisanego na potrzeby poprawy błędów i automatycznej oceny zrozumiałości tekstu. Przeczytaliście to zdanie i zastanawiacie się, o co chodzi? Już wszystko wyjaśniamy!

 

#1 Jaki jest status formalny prac nad GoodWrite.it?

Od września 2019 roku prace nad GoodWrite.it prowadzone są w ramach projektu badawczo-rozwojowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i dofinansowane ze środków Funduszu Europejskiego. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

 

#2 Co będą potrafić algorytmy GoodWrite.it?

W ramach prac badawczych powstanie inteligentny asystent pisania, który znacznie przyspieszy prace nad tekstem. Algorytmy, które opracowujemy, będą po pierwsze rozpoznawać błędy językowe (zarówno te, dotyczące zapisu, tj. ortografii i interpunkcji, jak i bardziej zaawansowane, związane z leksyką, fleksją czy skłanią) oraz dawać jasne wskazówki dotyczące ich poprawy. Po drugie, będą wskazywać potencjalnie niezrozumiałe fragmenty tekstu poprzez analizę budowy morfosyntaktycznej zdań. Chcemy jednak zapewnić Wam możliwie jak najbardziej kompleksową opiekę nad tworzonymi treściami,  dlatego równolegle do analiz związanych z opracowaniem algorytmów będziemy pracować nad wdrożeniem innych rozwiązań umożliwiających poprawę stylu tekstu i przyspieszenie prac copywriterskich, np. poprzez proponowanie synonimów.

 

#3 Jak będzie działał GoodWrite.it?

GoodWrite.it będzie działał na cztery sposoby: jako plugin do przeglądarki internetowej (na ten moment jest to Google Chrome), jako dodatek do WordPressa, jako plugin do pakietu Office, a także jako wirtualny edytor tekstów (a docelowo: interaktywna platforma copywriterska).

Warto też zauważyć, że zmienił się sposób działania dodatku. W prezentowanej Wam wcześniej wersji testowej GoodWrite.it sprawdzał błędy w tekście na stronie internetowej i pokazywał, w jaki sposób autor tekstu mógłby je poprawić. I teraz, i docelowo plugin będzie działał w oknie tekstowym – tak, by umożliwić Wam bieżącą korektę tworzonych treści.

 

#4 Czy można gdzieś przetestować algorytmy GoodWrite.it?

Chcemy, aby GoodWrite.it było narzędziem, które będzie usprawniać Waszą codzienną pracę, dlatego dbamy o to, by każda funkcjonalność pluginu została zaopiniowana przez jego przyszłych użytkowników. W praktyce wygląda to więc tak, że po wdrożeniu aktualizacji udostępniamy Wam wersję beta i oddajemy Wam głos. Jesteśmy otwarci na wszystkie komentarze – te pozytywne, ale przede wszystkim negatywne, wskazujące, co jeszcze moglibyśmy udoskonalić, poprawić lub zmienić.

Obecnie można testować dwa moduły GoodWrite.it – plugin do przeglądarki Google Chrome, a także wirtualny edytor tekstów.

 

#5 Gdzie można dowiedzieć się, jak przebiegają prace nad projektem?

O postępach prac nad projektem będziemy Was informować na bieżąco – na stronie internetowej produktu oraz na naszym profilu na Facebooku. Jeśli chcesz, aby aktualności trafiały prosto na Twoją skrzynkę mailową, możesz też zamówić specjalny newsletter.

 

#6 Kto jest odpowiedzialny za opracowanie algorytmów?

Za powstanie algorytmów odpowiedzialna jest spółka Ermlab – kluczowy software house z regionu Warmii i Mazur. GoodWrite.it tworzy interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z wieloletnią praktyką w dziedzinie sztucznej inteligencji, językoznawcy normatywiści i leksykografowie, a także data scientiści, analitycy danych i programiści. Na co dzień programujemy, zdobywamy nowe doświadczenia i prowadzimy własne badania naukowe. Część z nas na stałe związana jest m.in. z Ermlab Software czy z pracą dydaktyczną na olsztyńskim uniwersytecie. Więcej o nas możesz przeczytać tutaj.

 

#7 Kto może włączyć się w prace nad GoodWrite.it?

Wprawdzie skład zespołu, który tworzy GoodWrite.it, jest stały, jednak nie oznacza to, że tylko my decydujemy o ostatecznym kształcie tego narzędzia. W projekt na każdym etapie jego powstawania zaangażowani są również beta testerzy – ich zdanie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak powinien działać GoodWrite.it, by spełniał realne potrzeby przyszłych użytkowników. Do grona beta testerów może dołączyć każdy, a formy takiej współpracy są dowolne. Jeśli Ty też chcesz zostać testerem GoodWrite.it, zostaw nam wiadomość, a chętnie opowiemy o szczegółach!

 

#8 Kto będzie decydował o nowych rozwiązaniach wdrażanych do produktu?

Każde nowe rozwiązanie i każda nowa funkcjonalność będą opiniowane przez beta testerów. Następnie ich oceny, komentarze i sugestie będą przez nas wnikliwie analizowane. To beta testerzy więc będą mieć decydujący głos w sprawie rozwiązań zastosowanych w GoodWrite.it

 

#9 Kiedy GoodWrite.it będzie gotowym produktem?

Prace badawczo-rozwojowe nad GoodWrite.it, dofinansowane ze środków Funduszy Europejskich przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zakończą się we wrześniu 2021 roku.  Oznacza to, że do tego czasu trwać będą prace nad udoskonalaniem produktu. Prace merytoryczne, związane m.in. ze szczegółowym opracowaniem algorytmów zakończą się wcześniej.

 

#10 Czy GoodWrite.it będzie darmowy?

Wersja beta GoodWrite.it będzie darmowa. Po zakończeniu prac merytorycznych nad narzędziem wersję darmową uzupełnią moduły płatne.


Dodaj komentarz