JAK POWINNO SIĘ PISAĆ?

POPRAWNIE: koronawirus

 

NIEPOPRAWNIE: koronowirus

DLACZEGO POWINNO SIĘ TAK PISAĆ?

DLACZEGO POWINNO SIĘ TAK PISAĆ?

Koronawirus to wirus z podrodziny Coronavirinae (kształt osłonki tego rodzaju wirusów, przypominającej koronę), powodujący infekcje układu oddechowego. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa corona (pol. korona), dlatego występuje w niej [a], nie [o]. Błędna forma koronowirus (z [o]) powstała w wyniku tzw. asymilacji (upodobnienia) głosek – po dwóch sylabach zawierających [o] łatwiej wymówić [o] niż [a] [źródło: Słownik ortograficzny PWN].

W JAKICH KONTEKSTACH MOŻE WYSTĄPIĆ?

W JAKICH KONTEKSTACH MOŻE WYSTĄPIĆ?

Władze Arabii Saudyjskiej podjęły próbę uciszenia wirusologa, który donosił o nowym szczepie koronawirusa wykrytym po raz pierwszy u pacjenta szpitala w Dżuddzie jesienią 2012 roku.

Koronawirus to zmutowana wersja wirusa wywołującego choroby u zwierząt, może więc nieustannie się przekształcać, stając się coraz bardziej opornym na stosowane preparaty.

Uważa się, że nowy koronawirus powstał w chińskiej prowincji Guangdong, gdzie w prymitywnych gospodarstwach przebywają razem świnie, kaczki, psy i ludzie, a różne wirusy, np. ptasie i ludzkie, mogą żyć w jednym zwierzęciu, np. świni.

Badania wirusowe zwierząt zarówno domowych jak i dzikich w prowincji Guangdong wykazały, że koronawirus bardzo podobny do SARS-CoV występuje u cywet – drapieżników z rodziny łaszowatych, uważanych w Chinach za przysmak.

Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury.

PODZIEL SIĘ WIEDZĄ!

 

 

Udostępniając ten wpis na swoim Facebooku lub Instagramie, dzielisz się wiedzą!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *